Babel

Babel

Autor: Gaston Dorren
Twoja ocena: 8
8 1,321

Video trailer

Images

Recenzja

Tak to właśnie wygląda

Na całym świecie mówi się 6000 języków. „Co za Babel, w którym żyjemy!” - pisze Dorren, który mówi pięć i potrafi przeczytać jeszcze 11. Tutaj koncentruje się na pierwszej dwudziestce - językach ojczystych połowy świata. Zaczyna od wietnamskiego (85 milionów mówców), którego próbował przez ponad rok uczyć się przed przyznaniem się do porażki. Ma sześć tonów, które całkowicie zmieniają znaczenie słowa, dziewięć znaków diakrytycznych i wiele zaimków odzwierciedlających płeć i stopień szacunku: „Tekst wietnamski składa się z głęboko obcych, nieprzeniknionych zgromadzeń od jednej do sześciu liter, których należy nauczyć się na pamięć. ”

Gdzie pobrać ebook Babel w wersji pdf lub innej?

Niemiecki (200 milionów osób mówiących) ma reputację jednego z najtrudniejszych języków europejskich: „ma najdziwniejsze zasady kolejności słów”. Hiszpański (575 milionów) jest najłatwiejszy dla osób posługujących się językiem angielskim; podczas gdy chińskie (1,3 miliarda) i japońskie (130 milionów) są najtrudniejsze ze względu na ich ton i systemy pisania. Przy 1,5 miliarda mówców angielski dominuje: „Żaden język nigdy nie był tak niekwestionowanym sukcesem”. Ale pod koniec 1400 r. Mówili w nim zaledwie 3 miliony osób w Anglii: „kraj i jego język były dość marginalne”. Dzisiaj, dzięki globalnej dominacji amerykańskiej kultury, mówi ją co czwarta osoba i jest „jedynym językiem, jaki kiedykolwiek używano na Księżycu”. Ale jako osoba, która dorastała w języku niderlandzkim, Dorren dodaje, że nauka jest „irytująca”. Zobaczcie też wspaniałą książkę pod tytułem Anonimowa Dziewczyna. Jest to fascynujący przewodnik i święto różnorodności językowej i dwujęzyczności, niestety niedoceniane w narodach anglojęzycznych.

Opis

To jakże zabawna i pouczająca opowieść o dwudziestu najbardziej rozpowszechnionych językach świata. Zaczynając od wietnamskiego po angielski. O czym mówimy, kiedy mówimy o języku? O sposobie myślenia, kulturze, polityce i całej innej otoczce.

Ocena 7.2 2311 głosów

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Dodaj opinie

Nick *
Wyświetlany pseudonim
Email *
Twój adres emailowy nie zostanie opublikowany
Twoja strona