Bieguni

Bieguni

Autor: Olga Tokarczuk 456 STRON
Twoja ocena: 8
8 1,321

Video trailer

Images

Recenzja

„Bieguni”pobierz ebook i czytaj

Moim zdaniem niewielu polskich pisarzy takich jak Olga Tokarczuk  w powieści Bieguni potrafi zaskoczyć czytelnika kształtem, stylem lub motywem swoich kolejnych ebooków pdf. Dla mnie jednym z nielicznych jest Olga Tokarczuk. Tak naprawdę jestem zaskoczony jego wybitną powieścią, która została nominowana do Nagrody Literackiej Nike „Prawiek i inne czasy”. Z drugiej strony nominowana przez Nike „Dom, Dom nocny” była zaskakująco inna. Mozaika łącząca różne formy literackie, łącząca historie, które mają miejsce w różnych momentach. Także opis świata marzeń i miłości budzi się. Później autor oszołomił współczesną mityczną historię „Anna w grobowcach świata”. Ostatnio czytałem oszałamiającą, kolorową pracę, która zanurzyła nas w świat XVIII-wiecznej kultury, religii i zwyczajów.

Ta historia zasługuje na nobla

Bieguni Olga Tokarczuk to historia, która mówi, że podróżowanie i przekraczanie granic może być jedynym sposobem na życie dzisiaj. Ta książka jest ważna, ale niespójna - inspiruje w niektórych miejscach głębią, językiem, narracją, czasem popada w tanie dziennikarstwo i porusza zbyt szybko omawiane tematy. Zupełnie inaczej świat wygląda w książce Psie Sucharki. „Polskę” trudno nazwać klasyczną powieścią. Na poziomie formalnym książka ta bardziej przypomina „Prawiek i inne czasy” lub „Dom, nocny dom”. „Bieguni” ebook pdf to zbiór prawdopodobnie ponad stu opowiadań powiązanych tematem: podróżowanie. Poszczególne historie łączą się, mimo że bohaterów dzieli kilkadziesiąt lat historii lub setki kilometrów dróg. Możemy więc powiedzieć, że ta literacka hybryda jest powieścią złożoną z opowieści. Chociaż ta definicja prawdopodobnie wystarcza niewiele osób. Pozwól, że przedstawimy Ci niektóre historie zawarte w „Polsce”.

Bieguni na topie ebooków

Odnosząc się do tematu wędrówek i poszukiwań, chciałbym przypomnieć o wyjątkowej, nie mniej zaskakującej treści, a zwłaszcza formie powieści Tokarczuka „Polska”. Można powiedzieć, że „Bieguni” w twórczości Tokarczuka nie jest niczym nowym, ale tylko pewnym rozwinięciem założeń z „Domu dziennego ...”, ponieważ jest kombinacją różnych rodzajów notatek na inny temat, tylko bardziej zmieszany. Z jeszcze większą różnorodnością biologiczną, skoncentrowany i streszczony w książce. Czego tam nie ma? Są fragmenty powieści, biografie innych ludzi, relacje z podróży autora, notatki, anegdoty, historie do usłyszenia i przeczytania. Na przykład opowieść o ludziach przygotowujących zwłoki. Poruszająca historia o Rosjance opiekującej się niepełnosprawnym synem, thriller o Polaku, którego żona znika podczas wakacyjnej podróży na jedną z chorwackich wysp , Wszystko to, pokrojone na fragmenty, tworzy niestrawną ćmę, która, jak mówi sama narratorka, składa się z tekstów zapisanych „na skrawkach papieru, zeszytach, pocztówkach, kajdankach, serwetkach i krawędziach książek”. Uważam, że taka opinia byłaby szkodliwym uproszczeniem.

Powieść z nagrodą nobla Olgi Tokarczuk

Tokarczuk opisuje historię Polaka, który stracił żonę podczas wakacji w Chorwacji. Jest też opowieść o australijskim badaczu polskiego pochodzenia, który po wielu latach wraca do kraju, aby pomóc przyjacielowi w ucieczce przed chorobą i bólem przez eutanazję. Jest opowieść o Rosjance, która opiekuje się niepełnosprawnym synem, który pewnego dnia opuszcza dom. Zainspirowany ideą sekty wyrusza w szaloną podróż przez współczesną Moskwę. Obok siebie znajduje się opowieść o zbiorach ocalałych narządów i poetycka historia ostatniej podróży badacza starożytnych cywilizacji. A wszystko to przeplata się z przygodami narratora wędrującymi po światowych lotniskach. W niektórych miejscach historie te są czytane jak idealny thriller, a w niektórych miejscach  jak wspaniała historia podróży. Czasem wygląda to jednak jako doskonała powieść psychologiczna, czyli tak jak w książce Jeszcze Jeden Oddech.

Opis

 

„Bieguni” to odważna książka, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i swoim spojrzeniu na świat.

Rzadko kojarzy się z działaniem tego środka jako „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Tak skomplikowane i poruszające. Błędem i sprzeniewierzeniem niesamowitego pomysłu powieści byłoby powiedzenie jej treści w kilku zdaniach. Dlatego, nie ignorując swojej roli, zachęcamy do osobistego czytania, gotowego na emocje i myśli towarzyszące największej literaturze.

„Ta książka stara się być wierna kakofonii i dysonansowi naszego doświadczenia świata, niemożności ich zjednoczenia, ich chaosu, rozpadu i przywrócenia nowych konfiguracji”. Jestem lojalna wobec peryferii, niewypowiedziane obszary są rozmazane, powtarzam własne błędy i publikuję absolutnie konieczne dla mnie. „
Olga Tokarczuk

 

Ocena 9.2 7198 głosów

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Dodaj opinie

Nick *
Wyświetlany pseudonim
Email *
Twój adres emailowy nie zostanie opublikowany
Twoja strona