Cieplarnia

Cieplarnia

Autor: Brian W. Aldiss 312 STRON
Twoja ocena: 8
8 1,321

Video trailer

Images

Recenzja

Cieplarnia daje radę?

Siedemnastoletni Russell dorastał w szklarni. Nie wychował się dosłownie w lokalnej straży pożarnej - bardziej metaforycznie. Jego ojciec był strażakiem, podobnie jak tata jego najlepszego przyjaciela, DJ, i oboje są praktycznie jak rodzina. To jedna z lepszych książek jakie czytałem obok powieści Ten Dzień. Odkąd pamięta, Russell również uważał się za strażaka, trenując z młodymi strażakami oraz jedząc, śpiąc i oddychając kulturą braterstwa. Aldiss najwyraźniej zrelaksowany i chcący się trochę zabawić, Cieplarnia jest prostą, ale dziwnie piękną opowieścią o grupie ludzi żyjących w super-florze, która przykryła stronę Ziemi zwróconą w stronę słońca. Planeta dalekiej przyszłości już się nie obraca, połowa narażona na promieniowanie umierającego słońca znacznie się rozwinęła. Nie są to powieści w stylu Matina takie jak Pieśń Lodu i Ognia. Roślinność i życie owadów przybrały niezliczone fantastyczne i świadome formy w szklarniowej dżungli, a ludzie, teraz mniejsi i bardziej zieleni, zostali zredukowani do średniej roli w łańcuchu pokarmowym. Baldachim w dżungli i naziemne nazbyt niebezpieczne, małe ludzkie plemiona żyją wśród gałęzi. Życie jako drapieżnik i zdobycz nie zawsze jest łatwe, tygrysy, traperowate, warzywa i mnóstwo fantastycznych stworzeń. Ale kiedy otwiera się cieplarnia Chrisa Lyncha, ojcowie Russella i DJ-a zostali zabici podczas gaszenia pożaru w domu. Podobno podoba się fanom Harrego Pottera. Mężczyźni są czczeni jako bohaterowie, a cała społeczność gromadzi się wokół swoich rodzin. W rzeczywistości cała pierwsza połowa powieści jest kawalkadą bohaterów: przemówień, pomników, rytuałów, ognisk na plaży i koncertu, w którym chłopcy są podnoszeni nad głowami publiczności. Russellowi trudno jest zachować spokój, ale puchnie z dumy ze strony swojego taty.

Gdzie można pobrać ebook Cieplarnia w wersji pdf?

Podobnie jak Helliconia, szklarnia jest pachnąca motywami gaiańskimi. Ludzkość nieustannie poddawana żywiołom, Aldiss nigdy nie maluje ładnego obrazu przetrwania na swojej zepsutej Ziemi. Każdy krok przedstawia nowe niebezpieczeństwo, gdy wiatry losu pchają i wyciągają kruche istnienie małego plemienia poza jego kontrolę. Wybory nigdy nie są łatwe, zakończenie powieści podsumowuje rzeczy w zaskakująco wpływowy sposób, biorąc pod uwagę lekki ton, który przenika historię. Prawdziwy wgląd w względność ludzkiej natury, ostatnia strona sprawia, że ​​książka jest tego warta. To prawdziwa niespodzianka, kiedy historia przybiera ciemny obrót. Prowadzone jest dochodzenie w sprawie wypadku, a Russell musi pogodzić się z faktem, że jego tata miał pewne nie heroiczne tendencje. Niestety społeczność, która początkowo ich przyjęła, jest znacznie mniej wybaczająca.

Wolicie Kindla czy inny czytnik ebooków?

W końcu Cieplarnia to egzotyczna przygoda, której nie da się przeżyć w inny sposób. Każde badanie hard-science popierające tę historię szybko się rozpadnie. Gdzieś między mitem a bajką, historia osadzona jest w fantastycznej dżungli, która wyobraża sobie Ziemię przejętą przez roślinność, promieniowanie słoneczne mutujące i ewoluujące życie roślin w różnorodne formy, od łagodnych po mięsożerne. Zakres wyobraźni Aldissa - kraina, styl życia i czująca flora - zapadną w pamięć czytelnika po ukończeniu książki i jest w rzeczywistości głównym powodem, aby ją przeczytać. Krzyżówka między antropologiczną stroną fantazji Ursuli Le Guin i szczerą wyobraźnią Jacka Vance'a, fani obu autorów powinni cieszyć się lekką, ale niezwykle kreatywną historią Aldissa. Pod wieloma względami jest to trudna historia: te dzieciaki żyją w widmie śmierci wokół nich, a ich mądrość i znużenie światem przekraczają ich lata. Jednak pismo Lyncha ma liryczną, niemal muzyczną jakość. Dzięki inteligencji i wyrafinowaniu bada, co to znaczy budować, a potem burzyć, jak boleśnie kapryśne mogą być opinie innych ludzi na nasz temat. Ale pod tym wszystkim, przez całą historię, kryje się duch walki, humor, nadzieja i pasja życia.

Opis

Myślę, że spodoba Wam się ta książka

Mroczna, ale fascynująca wizja przyszłości naszej planety – jedna z najlepszych fantazji! Ziemia, nieruchoma w palącym świetle powoli zachodzącego słońca, pokryta jest nieprzeniknioną dżunglą o wielkości planetarnej drzewa figowego. Niewiele zwierząt i zdegenerowanych, mniej licznych ludzi przetrwało bezwzględną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych form roślin.

Ocena 6.4 2 421 głosów

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Dodaj opinie

Nick *
Wyświetlany pseudonim
Email *
Twój adres emailowy nie zostanie opublikowany
Twoja strona