Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz

Autor: Filip Springer 264 STRON
Twoja ocena: 8
8 1,321

Video trailer

Images

Recenzja

Ciekawa książka

Kraje północne są zwykle na czele wszystkich rankingów dobrobytu. Nadal są „najlepsi” i „najlepsi”: walka z przemytem, ​​lepsze środowisko, przyjazne warunki życia dla matek, rodzin i emerytów. Ale to tylko część prawdy o Skandynawii, piękniejszej i chętniej eksportowanej. Filip Springer patrzy na tył monety. Oprócz „hygge” istnieje jeszcze jedno duńskie hasło: „Prawo Jantesa”. Zachęcam do przeczytania książki Instytut. Jest rewelacyjna i gorąco ją polecam. Autor bada je i dowodzi, że są oni zwykle fałszywie przedstawiani: jako podstawa życia w jednorodnej społeczności, dzielenie się wszystkim jednakowo dla wzajemnej przyjemności. Tymczasem prawo Jante jest systemem wierzeń jedenastu ponurych zasad. Pierwsze dziesięć zaczyna się od przykazania: „Nie sądźcie”. Nie myśl, że jesteś kimś, że jesteś lepszy lub mądrzejszy, że jesteś do czegoś odpowiedni i że możesz się z nas śmiać.

Gdzie pobrać ebook Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz?

Taki „dekalog plus” pochodzący z przeszłych traum wyjaśniłby różnorodność, rezygnację, chów wsobny, przemoc, a nawet przestępczość. Aksel Sandemose napisał te zasady w powieści „Zbieg przecina jego szlak”. Duńczycy rozpoznają na swoich stronach miasto na jednej ze swoich wysp, fikcja miesza się z prawdą (a może się nie miesza - zdaje się sugerować polski autor). Springer, który wędruje przez północ, sprawdza, co to prawo oznacza w praktyce. Również w architekturze i logice buduj mosty, łącz, ale osobno. Czy Jante jest krajem geograficznym Skandynawów, czy też stanem umysłu niezależnym od miejsca pochodzenia? Czy tę postawę można zwalczać jednym słowem: Czy potrafisz uciec od Jante? Jak pisał już Sandemose, Jante jest wszędzie: w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Jutlandii. Dzięki Springerowi jest bardziej widoczny w Polsce.

Opis

Filip Springer po raz kolejny wykracza poza granice gatunków. Tym razem stara się znaleźć Jante – miasteczko, w którym panuje jedenaście zasad regulujących życie społeczne. Tylko gdzie ono jest? Czy istnieje naprawdę? A może jest gdzieś w głębi nas?

Ocena 6.4 2141 głosów

Tytuły, które mogą Cię zainteresować

Dodaj opinie

Nick *
Wyświetlany pseudonim
Email *
Twój adres emailowy nie zostanie opublikowany
Twoja strona